مقالات آموزشی

دستگاه سپهتن چیست؟

دستگاه سپهتن چیست؟

سیستمی که بر روی اتوبوس های برون شهری نصب شده که با آن سرعت ، زمان ، مکان و… اتوبوس مشخص میشود و جایگزینی برای روال قبلی ساعت زدن اتوبوس میباشد…
تا اینجای کار همه چیز خوب است. اما سپهتن به همراه خود یک دوربین دارد که از زمان روشن شدن اتوبوس فعال میشود و دائم راننده را مورد هدف فیلم برداری خود قرار میدهد.
به این ترتیب راننده حق خوردن ، آشامیدن ، صحبت کردن و… را ندارد و فقط و فقط بایستی به جلو نگاه کند تا به مقصد برسد…
پس از اجباری شدن نصب سامانه سپهتن آمار تصادفات اتوبوسی به شدت گسترش یافت . به طوری که در ماه گذشته شاهد این بودیم که هر روز تعداد چند دستگاه اتوبوس به علت خواب آلودگی راننده واژگون میشدند ؛ اما در این میان نامی از دستگاه سپهتن برده نشد و رسانه ملی عامل تصادفات را بی احتیاطی رانندگان گزارش میکرد.
بجز این تصادفات و مشکلات ، با نصب سامانه سپهتن راننده حریم خصوصی خود را از دست داد و دائم ترس آن دارد که چشمی در پی تماشای اوست… مدتیست که خبر ها حاکی از آن است که سپهتن قرار است بر روی کامیون ها نیز اجرا شود که اولویت با کامیون های سوخت است. پس بزودی باید شاهد واژگونی و انفجار ده ها تانکر سوخت در کشور باشیم!!! از سوی دیگر شرایط کامیون با اتوبوس متفاوت است . کامیون یک فضای شخصی است . رانندگان ممکن است زن و بچه خود را سوار کنند که احساس امنیت و خصوصی بودن فضای کامیون هارا از آنان گرفته است. همچنین بانوان راننده ایران دیگر کامیون را محل امنی برای استراحت و حتی دراز کشیدن روی تخت کامیون نمیدانند ! و دائم در فکر آنند که یک چشم به آنان نگاه میکند و این حریم خصوصی شکسته خواهد شد.

چندی پیش نیز خبر هایی درباره اجرای سپهتن بر روی تاکسی ها گفته میشد که در صورت اجرا باز هم همان حریم خصوصی شکسته میشود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× ارتباط آنلاین